Skip to content

Lovardakalauz

Miből áll a sportdiagnosztika?

Posted on 2022.03.13.2022.03.03. by Charlene Banks
sportdiagnosztika_pic1

A sportdiagnosztika bemutatása

Réges-rég, az ókori olimpiák idején is tapasztalatokon alapuló megfigyelések szerint igyekeztek a sportolók teljesítményét fokozni, hogy a lehető legjobbat tudják nyújtani. Hiszen mindig fontos volt az emberiség életében az, hogy a lehető legjobbat hozzák ki magukból, főleg, ha versenyre került a sor.
A tudományok fejlődése maga után vonta a sporttudományok fejlődését is, így a 19. század végétől sorra jelentek meg a sporttal kapcsolatos kutatási eredmények.

sportdiagnosztika_pic2

A sportdiagnosztika fontossága

A sportolók vizsgálata során a megfelelő tudományos háttér felhasználása elengedhetetlen a minél jobb teljesítmény elérése érdekében, akár versenysportról, akár szabadidősportról legyen is szó. Napjainkban ugyanis egyre nagyobb szerepet kapnak az objektív számadatok, amikor egy-egy sportoló teljesítményét vizsgálják a szakemberek. A pályán mutatott játék mellett a fizikai és állapotfelmérés során is kitűnnek olyan információk, melyek segítségével komplex kép alakul ki az adott sportolóról. 
A sportdiagnosztika már a sportolás elkezdésének tervezésétől kezdve, célkitűzéstől, az ehhez szükséges tervező munkáról (edzésterv elkészítése), a tervező munka alapján összeállított sportbéli felkészülésről ( vagy egyszerűbb szavakkal fogalmazva, edzés), majd lényegében az egész folyamat visszacsatolásaként a versenyről, mérkőzésről jelen van.
A sportdiagnosztikai vizsgálatok és mérések eredményei alapján eldönthető, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű munka, megfelelő körülmények és edzésterv mellett megtörtént-e vagy pedig milyen változtatásokat szükséges meghozni ennek érdekében a további fejlődés és sportolás ideje alatt.

A sportdiagnosztikai teljesítmény befolyásolása

  1. Motorikus tényezők (kondícionális és koordinációs képességek),
  2. Fiziológiai összetevők (különböző funkciók szintje, összefüggései),
  3. Pszichés változások (személyiségjellemzők, társas kapcsolatok),
  4. Alkati összetevők (hosszúság, szélesség, körméretek, testzsír, fajsúly).

Alkati tényezők alatt a szervezet különböző szerveiben létrejött morfológiai változásokat értjük. A leglátványosabb formában az izomrendszerben mutatkoznak meg ezek a változások. De, ugyan akkor ide tartozik az izomsejteken belüli mitokondriumok számának növekedése, az érfal megvastagodása vagy pedig az érhálózat bővülése.
A magas versenyteljesítmények eléréséhez nélkülözhetetlen az optimális pszichikai állapot. A sportoló pszichikai tulajdonságainak összehangolása, a versenyre történő lelki felkészítése nélkül ma már nehéz elkezdeni bármit is, ugyanis a sportolónak helyben kell lennie ebben is. A sportoló fejlesztésének és fejlődésének célja az edzésterhelés elviselésének növelése, a monotónia- és a fájdalomtűrő képesség fokozása; kudarcok és sikerek, emocionális ingadozások megfelelő kezelésének elsajátítása a legfontosabb dolgok egyike.
A sportolónk fizikai változásai magába foglalják a szervezet szerv és szervrendszereinek jobb működését. Ennek következményeként az egyes szervek jobban tudják tolerálni a terhelést és magasabb alkalmazkodási kapacitást mutatnak. Javul a rendelkezésre álló oxigén kihasználtsága, az anyagcsere folyamatok hatékonysága és energia igénye, az energia raktárak feltöltése.
A motorikus tényezők közé tartoznak a mozgásban résztvevő motoros egységek számának és feszülési mértékének az optimalizálása, valamint bekapcsolódási sorrendjük szinkronba hozása. Az megfelelő izommunka révén a mozgásoknak nemcsak a technikai végrehajtása fejlődik, hanem energiafelhasználásuk is gazdaságosabbá válik.

sportdiagnosztika_pic3

Miért is jó a sportdiagnosztika?

Az ember szereti tudni, mik a határai és azt is, hogy alapvetően ne bízza a vétlenre vagy szubjektív érzésekre a tulajdon fejlődését. A diagnosztika megismerése jó, mert célja az aktuális edzettségi állapot felmérése és számszerűsítése. A szakemberek, hogy az eredménnyel a kezében megtudhassa az ember, hogy merre tovább, mire képes. Ez elsősorban azoknak jó, akik állóképességi sportolók, illetve azoknak, akik szeretnének tudatosan edzeni, vagy egyszerűen csak kíváncsiak a teljesítőképességük határaira. Teljesítménydiagnosztikai szempontból, a munka, család, tanulás és egyéb kötelezettségek mellett nagy érték minden perc, amit a sportolásra fordíthatunk, legyen szó akár hobbiról, vagy bármi másról. A teljesítménydiagnosztika abban segít, hogy az ott kapott információkat, adatokat felhasználva hatékonyabban használhasd ki a sportolásra szánt időt. Sokszor találkozhatunk olyan hobbi és amatőr sportolókkal, akik valamiért azt érzik megrekedtek egy szinten és nem tudnak továbblépni, de ha megismerik önmagukat egy „adatrendszer” segítségével, s látják maguk előtt azt, amit eddig korábban csak éreztek, akkor befolyásolhatja őket abban, hogyan haladjanak tovább, tudatosan is.
Amennyiben megismertük, tovább is léphetünk a sportdiagnosztikában a jobb teljesítményekért, amennyiben komolyabban kezdünk sportolni. A sportdiagnosztika segít számunkra abban, hogy elérhessük a céljainkat.
Ebben az esetben érdemes felkeresnünk egy szakembert és tovább is léphetünk az álmaink megvalósításához. A sportolás nem csak a sportolók életében fontos. A mozgással megőrizhetjük egészségünket mind fizikai, mind pedig mentális úton is.

Posted in Main

Bejegyzés navigáció

Minden, amit tudnod kell a Vintocon Kft.-ről egy helyen!
Minden úton – menjünk IVECO X-way-jel

Legutóbbi bejegyzések

  • Minden úton – menjünk IVECO X-way-jel
  • Miből áll a sportdiagnosztika?
  • Minden, amit tudnod kell a Vintocon Kft.-ről egy helyen!
  • A ruhatisztítás lépésről lépésre
  • Népszerű háziállatok: a Havanna macska
Proudly powered by WordPress | Theme: petals by Aurorum.